HMB (Hydroxy-methyl-butyrát)

29. srpna 2008 v 21:40 |  Fitness & suplementy
HMB je ve sportovní a klinické výživě hodnocen jako jedna z nejsilněji anabolicky působících přirozených látek nehrozících dopingovým skandálem.

HMB vzniká jako derivát větvené aminokyseliny l-leucin a je jeho anti-katabolickou ketokyselinou. Tzv. ketokyseliny omezují působení katabolického hormonu kortizolu, který organismus vyplavuje např. v tréninku, při tělesné zátěži a stresu.

HMB snižuje účinek kortizolu na rozklad svalových bílkovin. HMB je tedy silně anti-katabolickou aminokyselinou, snižuje dopad kortizolu na destrukci svalů, např. u tvrdě trénujících sportovců.

Hlavní efekt účinků hmb se projevuje v nárůstu svalové hmoty, zvýšení síly a snížení podkožního tuku.
HMB snižuje rozsah proteinového rozkladu, podporovaného tréninkem, výsledkem je zvýšení množství svalové hmoty a zkvalitnění její funkce. Jde o přírodní suplement se schopností zvyšovat množství svalové hmoty, nárůstu síly a snižování podkožního tuku. Blokuje tvorbu kortizolu. HMB je rovněž vhodným suplementem pro překonání stagnace v kulturistice a snížení rizika přetrénování.

HMB prokázal při nedávné klinické studii, prováděné lékaři, svou schopnost značně zvyšovat množství čisté svalové hmoty u posilujících sportovců, kteří konzumovali 3 gramy této látky denně.
Atleti, kteří brali 3 gramy HMB po dobu 3 týdnů a trénovali se zátěží, zaznamenali nárůst síly o více než 29,5% oproti těm, kteří prováděli stejný trénink a měli stejný stravovací režim, pouze neužívali HMB.

Efekt se projevuje pouze pokud na užívání hmb navazuje trénink, nikoliv tedy u nesportovců a lépe působí u mužů než žen - účinek má souvislost s množstvím vyplavených hormonů po ukončení tréninku.

HMB:
- podporuje nárůst svalové hmoty, zvyšuje absolutní svalovou sílu
- chrání svalové buňky
- působí anti-katabolicky, znemožňuje odbourávání bílkovin
- vhodný pro kulturistický a silově zaměřený trénink
- výborně se doplňuje s kreatinem

Použití:
Doporučená denní dávka je od 1g HMB denně (obvykle 4-6 tablet, tj. 1 až 1,5g čistého HMB), rozdělená do několika menších dávek, z toho část se bere přibližně 30-60 minut před tréninkem a část ihned po tréninku, zbytek rovnoměrně během dne, nejlépe na lačno.

Složení:
Hydroxy-methyl-butyrát vápenatý 100%.
1 želatinová kapsle obsahuje 250mg HMB.
 


Komentáře

1 fitnessy fitnessy | 2. září 2008 v 7:04 | Reagovat

pry je to podvod...

ja bych do toho za ty prachy nesla-ja beru carnitin+ bilkovinu 90

2 Annie Annie | 4. září 2008 v 18:40 | Reagovat

no nekdo rika, ze karnitin je taky podvod, to nemuzes vedet..ja uz tri mesice beru creatin EE a ted sem si objednala prave HMB. Kdyz si to tak vezmes, tak to neni ZAS tak drahy. Zalezi jen, do ceho chces ty prachy investovat. Ja posiluju doma, takze penize za doplnky se mi porad vyplati dat. Posilovna je draha, navic pokud mas doma vybaveni, ktery potrebujes, nemusis tam ani chodit. Ja mam orbitrek, nekolik paru cinek, sikmou lavici a uplne to staci!

3 Martin Martin | Web | 30. listopadu 2008 v 22:48 | Reagovat

HMB funguje!

4 marty321 marty321 | Web | 24. ledna 2009 v 16:27 | Reagovat

pokud potřebujete nějaké suplementy skvěle je seženete pokud kliknete na web...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama